
Mikor a legbiztonságosabb az utazás és repülés terhesen?
Milyen típusú úti cél ideális várandósan?
Utasbiztosítás terhesen

Repülés terhesen: orvosi igazolás repüléshez
Tippek a kényelmes repüléshez terhesen
- Kényelmes, laza öltözet.
- Kompressziós harisnya/zokni a trombózis megelőzésére.
- Ülésválasztás: folyosó melletti ülés a könnyebb mozgás és mosdóba jutás érdekében.
- Ha tehetjük, válasszunk nagyobb lábtérrel rendelkező helyet.
- A biztonsági öv helyes használata (a has alatt).
- Gyakori séta a folyosón, lábtorna az ülésben, hogy a vérkeringésed rendben legyen.
- Bőséges folyadékfogyasztás.
- Utazz kisebb csomaggal és bízd másra a cipekedést.
Repülés terhesen: a rizikót befolyásoló fő tényezők
- A repülés időtartama (3 óra felett hosszúnak számít).
- Korábbi vetélések előfordulása.
- Az anya kora (34 éves kor felett idősebbnek számít).
- Embólia-, trombózisveszély (kórelőzmény, illetve leiden-szűrés eredménye alapján).
- Visszeres lábak.
- Túlsúly.
További általános tippek várandós utazáshoz
- Legyenek nálad az orvosi leletek, lehetőleg angolul.
- Az orvosod elérhetősége legyen mindig az útitársadnál (is).
- Hallgass a testedre, és pihenj sokat.

Terhesen autóval
Akár sofőrként, akár utasként autózol kismamaként, érdemes gyakori pihenőket beiktatni. Kényelmesre állítsd az ülést, és megfelelően állítsd be a biztonsági övet. Gyakori tanács az övterelő használata, ám egyes tesztek szerint ezek nem növelik a biztonságot. Fontos a lábtorna és a rendszeres mozgás hosszabb utak során.
Kismama sofőr a volán mögött
A kismamák nincsenek nagyobb rizikónak kitéve vezetés során, mint bárki más. Baleset esetén azonban két személy egészsége kerül veszélybe. Ha bármilyen tünetet észlelsz magadon (pl. émelygés), inkább ne te vezess. Állítsd a lehető legmagasabbra a kormánykereket, hogy ne nyomja a magzatot. A légzsákot nem kell kikapcsolni. Legyen a közeledben sok folyadék, gyümölcs és magvak. Öltözz kényelmesen.
Vonattal/Busszal terhesen
Mit vigyél magaddal kismamaként?
Várandósan kerülni kell a súlyok cipelését, ezért érdemes minél kisebb csomaggal utazni. Ha lehetséges, bízzuk másra a cipekedést. Az én esetemben ez nem volt teljesen megoldható. Mivel totyogó ikrekkel utaztunk, az egyik fiút én hordoztam, és mellette vittem is pár könnyebb csomagot, a férjem pedig a legnehezebb bőröndöt és a másik gyereket vitte. Érdemes kényelmes, bő szabású ruhákat pakolni és rétegesen öltözködni. Kényelmes, lapos talpú cipőt hordj.
Pakolós lista várandósan
- Vény nélkül kapható gyógyszerek (pl. fájdalomcsillapító, hányinger elleni szer).
- A várandósgondozási kiskönyv és minden releváns orvosi dokumentum.
- A rendszeresen szedett gyógyszerek elegendő mennyiségben.
- Terhesvitaminok, magnézium.
- Párna a kényelmesebb alváshoz.
- Egészséges nasik a vércukorszint stabilan tartásához.
- Cseppmentes kulacs a folyamatos folyadékbevitelhez.
Fürdés terhesen: lehet-e strandolni?
Fürdeni is lehet, ha nincs orvosi ellenjavaslat. Figyeljünk a higiéniára. Ha van rá lehetőségünk, érdemes a sós tengervizet választani, ugyanis ott a legkisebb a fertőzésveszély. A zsúfolt, alacsony vízszintű medencéket érdemes kerülni. A klórozott medencékben lehet úszni, főleg kevésbé népszerű időszakokban. Húgyúti fertőzés, méhösszehúzódások vagy nyitott méhszáj esetén kerüljük a fürdést. Legyünk óvatosak a csúszós felületeken.

Napozás terhesen
Szerencsére sok tévhittel szemben lehet terhesen is napra menni. Ugyanúgy védenünk kell magunkat a veszélyes sugaraktól, mint amikor nem vagyunk várandósak. Ne tartózkodjunk túl sokáig a napon, és használjunk magas faktorszámú fényvédőt.
Wellness terhesen
Szauna terhesen
Étkezés terhesen a nyaralás alatt
Kerülendő tevékenységek terhesen
- Extrém sportok, hirtelen mozdulatokkal járó tevékenységek.
- Hosszú ideig tartó állás vagy ülés.
- Olyan helyek, ahol fertőzésveszély áll fenn.
Utazás és repülés terhesen: személyes tapasztalatok a Maldív-szigetekről
Személyesen, mivel minden rendben volt a második terhességem alatt, elég bevállalós voltam. Ráadásul másfél éves iker fiaim voltak, és mellettük nem állt meg az élet. Amikor a Maldív-szigetekre repültem terhesen, az egyik fiú végig az ölemben utazott. Néha hordoztam őt, és ugyanúgy cipeltem a poggyászt is, mintha nem lennék terhes. Arra nagyon odafigyeltem, hogy sok folyadékot fogyasszak, és hogy mindig legyen nálam ennivaló. Hallgattam a testemre, és ha szükséges volt, pihentem. De lekopogom, minden rendben ment, és tele voltam energiával. A személyes tapasztalatom az, hogy valóban a második trimeszter a legalkalmasabb az utazásra, én akkor éreztem magam mindig a legkicsattanóbb formában.

Összességében tehát az utazás és repülés terhesen is megengedett és megoldható. Minden várandósság más, ezért fontos, hogy magadra hallgass, és mindenképp konzultálj az orvosoddal is. Ha számodra nem komfortos terhesen repülni vagy elutazni, maradj otthon és pihenj. Ikerterhesen én is így tettem. Alapos tervezéssel és felkészüléssel nyugodtan mehetünk nyaralni. Természetesen a kismama és a baba egészsége a legfontosabb. Ha teheted, és vágysz rá, akkor vágj bele, és érezd jól magad!
Ha már megszületett a baba, akkor sem áll meg az élet. 40 ország tapasztalatával repültünk, autóztunk és strandoltunk már babával. Jártunk Riminiben, Izlandon, Dubaiban, Marokkóban, Mexikóban és sok más helyen is. További tippekért nézz be az Instagram oldalamra is @utazoanya.