Barion Pixel
Keresés

Utazás és repülés terhesen: minden, amit tudnod kell

Várandósan nagy a bizonytalanság, hogy vajon szabad-e utazni. Ha utazunk, melyik trimeszterben mire kell figyelni? Mennyire biztonságos? Megengedett-e az autózás és repülés terhesen? Milyen előkészületek szükségesek hozzá? Szabad-e strandolni, napozni és kirándulni? A jó hír, hogy az élet nem áll meg a babavárás alatt, és az utazás sincs tiltva. Megfelelő feltételek mellett mindenre lehet megoldást találni, amit korábban szerettünk csinálni. Néhány dologra azonban nem árt odafigyelni, mielőtt nekivágunk a kalandnak. Utazás előtt kérjük ki az orvosunk véleményét. Ha nem áll fenn olyan egészségügyi akadály, ami indokolná az otthon maradást, és ha ez az igényünk, akkor nyugodtan vágjunk bele terhesen is a kalandba.
Én kétszer utaztam és repültem terhesen, amikor a harmadik babát vártam. Svédországba 20 hetesen, a Maldív-szigetekre pedig 25 hetes pocakkal, 20 hónapos ikrekkel és a férjemmel repültünk. Szeretnék ebben a cikkben egy átfogó útmutatást nyújtani, hogy a várandósan utazni vágyók számára az utazás minél élvezetesebb élmény legyen.
utazás nyaralás repülés terhesen

Mikor a legbiztonságosabb az utazás és repülés terhesen?

Általánosságban elmondható, hogy a második trimeszter a legideálisabb időszak ahhoz, hogy terhesen elutazzunk. Az első trimeszterben a rosszullétek és a vetélés kockázata magasabb lehet, a harmadik trimeszterben pedig a szülés közeli időpontja és a lehetséges komplikációk miatt korlátozottabbak a lehetőségek. De ez nem jelenti azt, hogy lehetetlen, csak jobb tisztában lenni ezekkel a tényezőkkel.

Milyen típusú úti cél ideális várandósan?

Nincs általános recept arra, hogy terhesen merre utazzunk és milyen típusú úti célt válasszunk. Minden várandósság más, minden kismama más, és függ az igényektől és a korábbi érdeklődésedtől is. Ha eddig túráztál, továbbra is lehet menni kirándulni. Ha a tengerparton szeretsz pihenni, vagy a városnézés a kedvenced, nyugodtan mehetsz most is. Mindig egyeztess az orvossal és kérd ki a véleményét.
Rövidebb repülőutak vagy autóval könnyen megközelíthető helyek kisebb kockázattal járnak. A nyugodtabb, pihenésre alkalmas helyszínek megfelelő környezetet biztosítanak. A jó egészségügyi ellátással és szülészeti osztállyal rendelkező régiók a biztonság érzetét nyújtják. Érdemes kerülni a trópusi betegségekkel veszélyeztetett területeket (pl. Zika-vírus). Vannak országok, amelyek nem engednek be várandós nőket bizonyos terhességi hétszám felett, ennek is nézz utána. Egyes országokba csak bizonyos oltásokkal szabad menni – tervezéskor vedd figyelembe, hogy a várandósok nem kaphatnak bármilyen vakcinát. Tájékozódj az aktuális helyzetről, mielőtt döntést hozol.

Utasbiztosítás terhesen

Mindenképp köss utasbiztosítást, ha külföldre utazol terhesen. Fontos tudni, hogy a legtöbb biztosító csak a második trimeszter végéig vállalja a költségeket, és változó, hogy hanyadik hétig. Ennek mindenképp nézz utána utazás előtt, és keresd meg azt a biztosítást, ami számodra megfelelő. Érdemes olyan utasbiztosítást keresni, ami koraszülés esetén is tartalmazza az ellátást.
repülés terhesen maldív-szigetek

Repülés terhesen: orvosi igazolás repüléshez

Várandósan is lehet repülni, de repjegy foglalás előtt kérd ki az orvosod véleményét. Ezután tájékozódj, mert légitársaságonként változnak a szabályok. Általánosságban jellemző, hogy a harmadik trimesztertől orvosi igazolással lehet felszállni a fedélzetre, az utolsó hónapban pedig egyáltalán nem. Van, ahol már 28 hetesen orvosi igazolást kérnek, 34 hetesen pedig nem engednek felszállni. Van, ahol csak 36 hetesen. Viszont, mivel bármikor kérhetnek papírokat, érdemes már ennél korábban is vinni magunkkal az igazolást. Tőlem is elkérték, amikor repültem, pedig még nem voltam 28 hetes. Ikerterhesség esetén más a szabály, és ha preeclampsia (terhességi mérgezés) esete áll fenn, akkor repülni egyáltalán nem javasolt.

Tippek a kényelmes repüléshez terhesen

  • Kényelmes, laza öltözet.
  • Kompressziós harisnya/zokni a trombózis megelőzésére.
  • Ülésválasztás: folyosó melletti ülés a könnyebb mozgás és mosdóba jutás érdekében.
  • Ha tehetjük, válasszunk nagyobb lábtérrel rendelkező helyet.
  • A biztonsági öv helyes használata (a has alatt).
  • Gyakori séta a folyosón, lábtorna az ülésben, hogy a vérkeringésed rendben legyen.
  • Bőséges folyadékfogyasztás.
  • Utazz kisebb csomaggal és bízd másra a cipekedést.

Repülés terhesen: a rizikót befolyásoló fő tényezők

  • A repülés időtartama (3 óra felett hosszúnak számít).
  • Korábbi vetélések előfordulása.
  • Az anya kora (34 éves kor felett idősebbnek számít).
  • Embólia-, trombózisveszély (kórelőzmény, illetve leiden-szűrés eredménye alapján).
  • Visszeres lábak.
  • Túlsúly.

További általános tippek várandós utazáshoz

  • Legyenek nálad az orvosi leletek, lehetőleg angolul.
  • Az orvosod elérhetősége legyen mindig az útitársadnál (is).
  • Hallgass a testedre, és pihenj sokat.
napozás terhesen maldív-szigetek

Terhesen autóval

Akár sofőrként, akár utasként autózol kismamaként, érdemes gyakori pihenőket beiktatni. Kényelmesre állítsd az ülést, és megfelelően állítsd be a biztonsági övet. Gyakori tanács az övterelő használata, ám egyes tesztek szerint ezek nem növelik a biztonságotFontos a lábtorna és a rendszeres mozgás hosszabb utak során.

Kismama sofőr a volán mögött

A kismamák nincsenek nagyobb rizikónak kitéve vezetés során, mint bárki más. Baleset esetén azonban két személy egészsége kerül veszélybe. Ha bármilyen tünetet észlelsz magadon (pl. émelygés), inkább ne te vezess. Állítsd a lehető legmagasabbra a kormánykereket, hogy ne nyomja a magzatot. A légzsákot nem kell kikapcsolni. Legyen a közeledben sok folyadék, gyümölcs és magvak. Öltözz kényelmesen.

Vonattal/Busszal terhesen

Általában kényelmesebb lehet, mint az autó, de itt is fontos a gyakori mozgás és a kényelem.

Mit vigyél magaddal kismamaként?

Várandósan kerülni kell a súlyok cipelését, ezért érdemes minél kisebb csomaggal utazni. Ha lehetséges, bízzuk másra a cipekedést. Az én esetemben ez nem volt teljesen megoldható. Mivel totyogó ikrekkel utaztunk, az egyik fiút én hordoztam, és mellette vittem is pár könnyebb csomagot, a férjem pedig a legnehezebb bőröndöt és a másik gyereket vitte. Érdemes kényelmes, bő szabású ruhákat pakolni és rétegesen öltözködni. Kényelmes, lapos talpú cipőt hordj.

Pakolós lista várandósan

  • Vény nélkül kapható gyógyszerek (pl. fájdalomcsillapító, hányinger elleni szer).
  • A várandósgondozási kiskönyv és minden releváns orvosi dokumentum.
  • A rendszeresen szedett gyógyszerek elegendő mennyiségben.
  • Terhesvitaminok, magnézium.
  • Párna a kényelmesebb alváshoz.
  • Egészséges nasik a vércukorszint stabilan tartásához.
  • Cseppmentes kulacs a folyamatos folyadékbevitelhez.

Fürdés terhesen: lehet-e strandolni?

Fürdeni is lehet, ha nincs orvosi ellenjavaslat. Figyeljünk a higiéniára. Ha van rá lehetőségünk, érdemes a sós tengervizet választani, ugyanis ott a legkisebb a fertőzésveszély. A zsúfolt, alacsony vízszintű medencéket érdemes kerülni. A klórozott medencékben lehet úszni, főleg kevésbé népszerű időszakokban. Húgyúti fertőzés, méhösszehúzódások vagy nyitott méhszáj esetén kerüljük a fürdést. Legyünk óvatosak a csúszós felületeken.

Napozás terhesen

Szerencsére sok tévhittel szemben lehet terhesen is napra menni. Ugyanúgy védenünk kell magunkat a veszélyes sugaraktól, mint amikor nem vagyunk várandósak. Ne tartózkodjunk túl sokáig a napon, és használjunk magas faktorszámú fényvédőt.

Wellness terhesen

A termálvíz és jacuzzi kerülendő a várandósság alatt.

Szauna terhesen

A szauna kerülendő a várandósság alatt.

Étkezés terhesen a nyaralás alatt

Fokozott óvatossággal egyél utcai kifőzdékben. Kerüld a kétes higiéniájú, félig átsült ételeket. Válassz megbízható éttermeket. Terhességi cukorbetegség esetén utazás alatt is ügyelni kell a diétára, ami plusz kihívások elé állíthatja a kismamát.

Kerülendő tevékenységek terhesen

  • Extrém sportok, hirtelen mozdulatokkal járó tevékenységek.
  • Hosszú ideig tartó állás vagy ülés.
  • Olyan helyek, ahol fertőzésveszély áll fenn.

Utazás és repülés terhesen: személyes tapasztalatok a Maldív-szigetekről

Személyesen, mivel minden rendben volt a második terhességem alatt, elég bevállalós voltam. Ráadásul másfél éves iker fiaim voltak, és mellettük nem állt meg az élet. Amikor a Maldív-szigetekre repültem terhesen, az egyik fiú végig az ölemben utazott. Néha hordoztam őt, és ugyanúgy cipeltem a poggyászt is, mintha nem lennék terhes. Arra nagyon odafigyeltem, hogy sok folyadékot fogyasszak, és hogy mindig legyen nálam ennivaló. Hallgattam a testemre, és ha szükséges volt, pihentem. De lekopogom, minden rendben ment, és tele voltam energiával. A személyes tapasztalatom az, hogy valóban a második trimeszter a legalkalmasabb az utazásra, én akkor éreztem magam mindig a legkicsattanóbb formában.

Összességében tehát az utazás és repülés terhesen is megengedett és megoldható. Minden várandósság más, ezért fontos, hogy magadra hallgass, és mindenképp konzultálj az orvosoddal is. Ha számodra nem komfortos terhesen repülni vagy elutazni, maradj otthon és pihenj. Ikerterhesen én is így tettem. Alapos tervezéssel és felkészüléssel nyugodtan mehetünk nyaralni. Természetesen a kismama és a baba egészsége a legfontosabb. Ha teheted, és vágysz rá, akkor vágj bele, és érezd jól magad!

Ha már megszületett a baba, akkor sem áll meg az élet. 40 ország tapasztalatával repültünk, autóztunk és strandoltunk már babával. Jártunk Riminiben, Izlandon, Dubaiban, Marokkóban, Mexikóban és sok más helyen is. További tippekért nézz be az Instagram oldalamra is @utazoanya.

Shopping Cart
Processed with VSCO with a6 preset
UTAZÓANYA NYÁRI AKCIÓ

21% kedvezmény mindenre!

Használd az ajandek21 kuponkódot, és 21% kedvezményt kapsz a végösszegből 08.21-ig.