Elsőre ijesztőnek tűnhet egy utazás babával autóban, és sok szülő számára kihívást jelenthet az első alkalom, amikor babával szeretne elindulni nyaralni autóval. Egy kis előkészülettel és néhány bevált praktikával azonban a családi autós nyaralás akár élvezetes is lehet. Mi is megtapasztaltuk a babával, kisgyerekkel való kihívásokat, és az évek során sok tapasztalatot gyűjtöttem ezen a téren. Azzal, hogy ebben a cikkben megosztom a tapasztalataimat, szeretnék segíteni neked is abban, hogy minél stresszmentesebb és élvezetesebb legyen a babával, kisgyerekkel autózás már az elejétől, akár belföldi, akár külföldi útról van szó.

Utazás babával autóban: előnyök
Amióta megszülettek a gyerekeink, rá kellett jönnöm, hogy az autós utak hatalmas szabadságot adnak. Akkor indulunk el, amikor akarunk, oda megyünk, ahová szeretnénk, és több holmit is be tudunk pakolni, mint egy repülőútra. Természetesen ilyenkor is az évek során kialakított minimalista módszeremet alkalmazom.
Szeretek megszervezni autós körutakat. Ilyenkor 2-3 naponta új helyen szállunk meg, és napközben is akkor és oda vezetünk el, ahová csak szeretnénk. Nem kell bajlódni se szervezett túracsoportokkal, se tömegközlekedéssel, ami három gyerekkel kényelmetlenebb megoldás lenne. Az anyagi oldala sem elhanyagolható; viszonylag baráti áron tudunk sok helyre eljutni, a kocsiban található férőhelyeket maximálisan kihasználva.

Nem a több ezer kilométeres utakkal kezdtük mi sem, a világ másik végén. Kicsiben kezdtük, és gyűjtöttük a tapasztalatokat. Az ikrek három hónapos korában autóztunk először messzebbre. Ezt követte rengeteg belföldi autós út. Később Mia, a kislányom is csatlakozott, akivel öt hetesen indultunk útnak legelőször, a Mátrába. Talán igaz összességében az, hogy egy nagyobb úton a legnehezebb maga az elhatározás, hogy el merjünk indulni. A jó hír viszont, hogy néhány dologra odafigyelve, felkészülve egyáltalán nem kell, hogy vészes dolog legyen egy autós utazás se babával, se kisgyerekkel.
Minden gyerkőc más, és ki kell tapasztalni azt, hogy melyik picinek mi válik be. Ezért összeszedtem mindent, ami nálunk működött, és aminek segítségével már örömmel vágok neki bármilyen belföldi vagy külföldi hosszabb vagy rövidebb utazásnak babával az autóban (vagy kisgyerekkel). Ha te is végigpróbálod ezeket a tippeket és trükköket, biztos vagyok benne, hogy te is meg fogod találni azt, ami nálatok beválik autós utazás terén babával és kisgyerekkel is.
Néhány csodahely, ahová eljutottunk autóval a gyerekekkel: Montenegró, Koszovó, Ausztria, Szlovákia, Bledi-tó, Bulgária, Svédország, Svájc.
Autós gyerekülés szabályok és tippek
Amikor baba születik, és autózni szeretnénk vele, az első lépések között az van, hogy meg kell találni a számára megfelelő autós gyerekülést. Mindig az életkornak, súlynak és magasságnak megfelelő autósülést válasszunk. Az ikrekkel és a kislányom baba korában is a Bebetto 42 3:1 babakocsit használtuk újszülött kortól. Ez autós gyerekülésnek is használható, így ebben utaztak velünk nyaralni, például a Mátrába, a Balatonra, Bükfürdőre és Montenegróba. Később, amikor már megtanultak ülni, a Maxi Cosi Assisfix 360-ra esett a választásunk. Ez a gyermek 105 cm magasságáig ajánlott. Amikor kinőtték, a Britax Römer Advansafix IV lett a következő gyermekülés. Ezt egészen 36 kg-ig lehet használni. Nekünk most olyan autónk van, amelyben elfér három darab ISOFIX-es gyermekülés hátul. Ez biztonságosabb, és a rögzítés is könnyebb. Ha külföldön bérlünk autót, akkor kicsit bonyolultabb a helyzet, arról később mesélek.

Mivel kössük le a gyereket az autóban?
Mit fog csinálni a baba az autós utazás közben? Hogyan kössem le öt percnél tovább? Hogyan lehet túlélni két, három vagy akár nyolc órát egy autóban a babával? Ebben a fejezetben elmesélem a különböző módokat, amivel „időt lehet nyerni”. Legyen az autóban való altatás, korosztálynak megfelelő játékok, éneklés vagy nasizás, itt most részletesen bemutatom, nekünk mi vált be a legjobban, és mikor.
Utazás babával autóban alvásidőben
A legfontosabb trükk, ha a baba autós utazásra jön velünk, hogy minden utazást a baba alvásidejére időzítettük. Legyen az egy két órás út a Balatonra, kirándulós hétvége a Mátrában, városnézés Szabadkán vagy tengerparti nyaralás Bulgáriában, akkor indulunk el, amikor tudom, hogy a baba álmos, és aludni fog. Belföldi, 2-3 órás autós utazások során ebéd utáni alvásra igazítjuk az elindulást. Volt időszak, amikor három gyerek közül a legkisebb még kétszer aludt napközben, a nagyok pedig egyszer. Ilyenkor a hosszabb, közös alvásra időzítettük az autózást, ebéd utánra. Amikor az iker babák még napi kétszer aludtak, délelőtt és délután, mindig el lehetett dönteni, melyik alváshoz igazítsuk az elindulást.
Hosszabb, 4-6 órás autózások során is igyekszünk minél többet alvásidőben megtenni. Amikor felébred és haladtunk kb. 2-3 órát, jöhet egy nagyobb szünet: evés, ivás, mászkálás, attól függ, mekkora a baba, legyen kielégítve a mozgásigénye. Ha úgy alakul, nézzünk ki egy szép várost, és menjünk városnézni, ha nem sietünk. Ez szervezés kérdése. Akár több órás szünetet is tarthatunk, hogy a baba jól elfáradjon. Utána jöhet a második fele az útnak. Remélhetőleg jól fog esni a picinek, hogy pihenhet az autóban. Talán újra elalszik, ha pedig nem, akkor jöhet a többi trükk, játék, éneklés, mese, rajzolás, amit szeret. Erről részletesebben írok lejjebb.
Tipp: mindent vigyünk a picinek, ami elalváshoz kell: cumi, kedvenc plüss, takaró. Ha nappal utazunk, sötétítsük be alaposan az ablakokat, ne süssön be rá a nap.

Éjszakai utazás babával autóban
Mi nem rettenünk el az éjszakai autózástól sem, ha távoli desztinációkról van szó. Autóztunk már éjszaka Koszovóba, Bulgáriába, Montenegróba, Svájcba, Lengyelországba, Dubrovnikból haza és Svédországból Németországba. Ilyenkor az esti fektetési rutint megcsináljuk a gyerekekkel, és amikor ágyba tettük volna őket, akkor ültetjük be őket az autóba. Addigra indulásra késznek kell lenni. Ez nagy szervezést igényel, de mivel három picit nevelünk, ezt már amúgy is megszoktuk. Való igaz, hogy a szülőknek fárasztó, mert nem alhatunk éjszaka. Ezt úgy szoktuk megoldani, hogy másnap, amikor ebéd után alszanak a gyerekek, mi is lefekszünk velük aludni. Ha ez sem elég, akkor aznap este korán lefekszünk. Nagy előnyei az éjszakai autózásnak, hogy egyrészt nincs kánikula, másrészt elkerüljük a hatalmas dugókat a közkedvelt tengerpart felé vezető útvonalakon.
Játékok autóban a babával
Amikor éber a pici, akkor elővehetjük a többi trükköt. Vigyünk magunkkal a korosztályának megfelelő játékokat és könyveket. Lehet a babával énekelni, mondókázni, mesét mesélni. Ez életkoronként változó, és a szülő fogja tudni a legjobban, hogy mit szeret a gyermek. Mindenképp érdemes a kedvenceket magunkkal vinni, legyen az kedvenc rágóka, plüss, zenélő vonat vagy mesekönyv. Nálunk a fiúk választották ki azt az egy dolgot, amit hozhattak magukkal, például aktuális kedvenc kisautó.
Vannak autóba tervezett játékok, például a Carmagic autós játszó. Nem esnek le a játékok, az oldalán lévő zsebekbe pedig el lehet pakolni, ami már nem kell. Utazópárnákkal és takarókkal még kényelmesebbé tehetjük a gyerekek számára az autózást. Ha bevetünk egy meglepetés „úti csomagot”, azzal is garantált sikert fogunk aratni. Amióta beszélnek a fiúk, sokat beszélgetünk útközben. Nézzétek, ott egy alagút! Jé, egy traktor! Ott pedig egy boci, meg néhány paci.

Játék tippek az autóban
- Babáknak: tükrök, csörgők, textilkönyvek.
- Kisgyerekeknek: audio mesék, matricás füzetek, rajzolás mágneses táblán, kifestők, kis könyvek, zenélő vagy képes játékok.
Mesenézés az autóban
Két éves koruk óta engedjük a fiúknak, hogy tableten korosztálynak megfelelő mesét nézzenek olyan utakon, ahol nincs alvásidő. Csak és kizárólag ilyenkor szoktak képernyőt nézni, még otthon sincs tévénk. Ez tehát ritka és különleges alkalom. Érdemes letölteni előre meséket, illetve van, aki játékokat is letölt offline használatra (mi csak mesét engedünk). Egy tablettartót is érdemes beszerezni az autóba.
Autós utazás közben evés-ivás
Sosem voltam az a típus, aki megtiltotta volna az autóban evést. Sőt, bevallom, a gyerekeim imádnak enni, ezért ezzel elég sok idő elmegy, nem csak otthon az asztalnál, hanem akár az autóban is. Mindig készülök sok-sok vízzel, amit cseppmentes kulacsba teszek, így nem folyik ki. Ezen kívül többféle nassolnivalóval is készülök. Igyekszem olyat választani, ami nem ragad és nem folyik szét, így csak a morzsákat kell összeszedni utólag. Ennyi nekünk belefér.
Néhány nasi tipp: kukoricapehely, kölesgolyó, mazsola, pogácsa, szendvicsek, abonett, cukormentes keksz
Fontos, hogy ez csak akkor működhet, ha a pici stabilan és magabiztosan tud enni és nyelni, és fokozottan figyelni kell rá, nehogy félrenyeljen.

Utazás babával autóban: további tippek
Iktassunk be pihenőidőket a hosszú utakon. Számoljunk vele, hogy sokkal tovább fog tartani odaérni az úti célunkhoz, mint amennyit kalkulál a maps.
- Álljunk meg gyakrabban – a rendszeres szünetek jót tesznek mindenkinek. Ilyenkor lehet pelenkázni, nyújtózkodni, mozogni, szoptatni.
- Ami nálunk nehezítő körülmény, de ezt is meg tudtuk oldani, hogy én nem fértem be hátra a babákhoz. Ha megteheted, ez is lehet egy trükk, hogy ülj be a baba mellé, így könnyebben meg tudod nyugtatni és le tudod kötni.
Mit tegyünk, ha sír a baba az autóban?
Megeshet, hogy vigasztalhatatlanul sír a baba az autóban. Ilyenkor nincs mese, meg kell állni szünetet tartani. Ez ilyen. Rengeteg alkalommal kellett nekünk is extra pihit tartani. A sírás lehetséges okait fel kell tárni. Éhes? Szomjas? Kényelmetlen neki? Fáj valamije? Unatkozik? Ilyenkor mindig azzal kezdem, hogy megnézem a pelust, hátha az a baja, hogy tele van vagy csomag érkezett. Amikor Temesvárról autóztunk haza, akkor például Mia nem értettem, miért nem alszik el, pedig már olyan ügyesen szokta csinálni. Csak sírt és sírt, tőle szokatlan módon, hiszen másképp nem tudja kifejezni magát. Mondtam a férjemnek, hogy a legközelebbi lehetőségnél álljunk meg az autópályán. És bizony kiderült, hogy szegénykémnek pelusproblémája volt. Megoldottuk, és utána percek alatt elaludt és egészen hazáig tentézett.
Azonban ez nem mindig elég. Peluscsekk után mindig megszoptattam a babát, akkor is, ha még fél óra sem telt el az előző evés óta. Visszatettem és mentünk tovább. A legelső autós utunkon a kislányommal hiába tudtam, hogy álmos, kapott tiszta pelust és jóllakott, öt perc után úgy elkezdett sírni, hogy már meg is álltunk szoptatni. Ezután megnyugodott. De mi van, ha ezek után is üvölt a baba az autóban? Nekünk egy ilyen alkalom volt, a kislányom akkor majdnem négy hónapos volt. Orfűre tartottunk, és a néhány órás út alatt háromszor is meg kellett állni, mert a baba sírt. Kivettem, hordozóban, szoptatva sétáltam vele fel-alá mindaddig, míg el nem aludt rajtam. Ekkor betettem az autósülésbe, és már mentünk is. Mivel kis idő után felébredt és sírt, ezt még kétszer eljátszottuk, de végül sikerült olyan mélyen elaludnia rajtam a hordozóban, hogy onnantól végig aludt az autóban is.

„Nem szeret autózni a gyerekem”
Az utazás babával autóban tartogat nehézségeket és kihívásokat, ezt kár lenne tagadni. Ezek azonban jönnek-mennek, ahogy fejlődik a baba. Meggyőződésem és saját tapasztalatom, hogy attól még, hogy egy baba sokat sír az autóban, nem azt jelenti, hogy örök érvényűen utál autózni, és innentől mondjunk le örökre az autós utakról. Mind a három gyerekemnek voltak hullámvölgyei, amik hetekig vagy akár hónapokig is eltarthattak. Az ikrek felváltva lázadtak egy éves kor alatt, amikor autóztunk. Náluk az hozott áttörést, amikor végre menetiránnyal szemben tudtak utazni a gyermekülésben.
Mivel sokat autóztunk a gyerekekkel, kialakítottunk egy nekünk működő rutint, és ők is jobban beleszoktak ebbe. Amikor a fiúk majdnem három évesek voltak, a kislányom pedig 10 hónapos, akkor gond nélkül jártuk be bérelt autóval a Yucatán-félszigetet két hét alatt. Ezek tehát múló időszakok, a babák folyamatosan változnak, és lesznek nehezebb és könnyebb utak. Ha rendszeresen utazunk babával az autóban, akkor hozzászoknak, és egyre rutinosabbak lesznek. Ne adjuk fel! Próbálkozzunk időről időre újra és újra, és vessünk be minden itt említett trükköt.
Utazási betegség és hányinger ellen gyerekeknek
Az utazási betegség, azaz a kinetózis kisgyerekek körében gyakori jelenség. Legfőbb kiváltó oka a látási ingerek és egyensúlyérzékelés között fellépő ellentét. Ez a betegség sokszor hányingerrel, hányással is járhat, de előfordul tompaság, rossz közérzet és szédülés is, mint tünet. Nézzük, mit tehetünk a tünetek enyhítésére. Mivel mi szerencsésen megúsztuk ezt a problémát, körbekérdeztem az @utazoanya Instagram oldalamon. Rengeteg hasznos tippet kaptam, ami más, babával, kisgyerekkel autózó szülőnek segített. Ezeket osztom most meg.
Étel-ital
- könnyű és kis étkezés indulás előtt
- kerüljük a gyomrot terhelő ételeket
- gyakrabban egyen kis falatkákat
- elegendő folyadék fogyasztása kis kortyokban

Az autóban ülve
- ablakon kifele nézelődés
- ne olvasson könyvet, ne nézzen monitort
- a figyelem elvonása zenével vagy olyan tevékenységgel, ami nem olvasás vagy telefonnyomkodás
- a tekintetet egy fix, távoli pontra irányítani
- kerülendő a fej mozgatása
- menetiránnyal szemben elhelyezkedni, lehetőleg a vezető melletti ülésen (amennyiben ez megoldható)
- ha már lehet előre néző gyermekülésbe tenni, ne üljön sokáig hátrafelé néző ülésben
- alvásidőben utazás, alvás közben csökken a rosszullét esélye
- legyen hűvös az autóban: ablakokat letekerni vagy légkondi
- friss levegő: letekert ablak
- gyakran megállni szünetet tartani, friss levegőt szívni, mozogni
Fejlesztés és terápia az utazási betegség ellen
Az utazási betegség legyőzésében speciális gyakorlatok, vesztibuláris tréning segíthet. Érdemes szakemberrel felkeresni a kapcsolatot:
- szenzoros terápia
- TSMT
- skillo.hu-n van a témában tanfolyam
Gyógyszerek és természetes szerek
- hányinger elleni természetes rágótabletta, vény nélkül kapható szerek: predomit nyalóka, Daedalon Kid
- gyömbér, gyömbértea, gyömbéres cukorka (pl. Doterra)
- Tamer Doterra olaj hasra kenve
- Seaband hányinger elleni csuklópánt
- Utazási betegség elleni védőszemüveg
Ha a természetes megoldások nem bizonyulnak elegendőnek, mindenképp vegyük fel a kapcsolatot a gyermekorvossal. Inkább kapjon a baba egy kevés gyógyszert a hányinger ellen, mint hogy emiatt a család ne utazzon el soha sehová.
Hányás esetére legyen nálunk hányós zacskó, nedves törlőkendő és váltóruha.

Hogy alakul a napirend babával, kisgyerekkel való autózás során?
Két dolgot szoktam betartani: alvásidőben indulunk, és az esti fektetési rutinra odaérünk, hogy meg tudjuk csinálni. Ha éjszaka utazunk, akkor pedig a fektetési rutin végén nem ágyba, hanem autóba tesszük a gyerekeket. Ezen kívül nincs napirend, amikor babával autózunk. Alszanak, amennyit csak tudnak az autóban. Esznek, isznak, amikor és amennyit csak akarnak. Játszanak, mesélnek, amikor jól esik stb. Nem kell azon aggódni, hogy emiatt felborul a napirend. Amint megérkezünk, vissza lehet rázódni a megszokott rutinba, ezzel nekünk sosem volt problémánk.
Hová autózzunk babával, kisgyerekkel?
Nem az alapján választottunk soha úti célt, hogy autóval merre „ideális” utazni babával vagy kisgyerekkel. Leginkább kinézünk egy számunkra szimpatikus helyet, ami érdekel, tetszik vagy régóta vágyunk oda. Utána pedig megnézzük, hogy inkább autóval vagy repülővel érdemesebb-e megközelíteni. Az évek során rengeteg csodás helyre eljutottunk a három gyerekkel belföldön és külföldön egyaránt.
Utazás babával autóban belföldön
Amikor még pici a baba, a szülők pedig csak a tapasztalatszerzés elején járnak, érdemes rövidebb autós utakkal kezdeni. A könnyen megközelíthető úti célokon begyakorolhatjuk a babával autózás mesterségét, és egyre távolabb tudunk utána merészkedni.
Néhány belföldi példa, ahol mi is megfordultunk babával és kisgyerekkel, egészen pici koruktól kezdve: Balaton, Badacsony, Mátra, Orfű, Villány, Káli-medene, Bakony
Autós nyaralás a babával külföldön
Közeli országok autóval is elérhetőek, Ilyen például Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szerbia vagy Szlovákia. Mivel mi az éjszakai autózástól sem rettenünk el a gyerekekkel, megtettünk már 2500 kilométert Bulgáriába és vissza, bejártuk a Balkán térséget (és külön Montenegrót is), jártunk Lengyelországban, sőt, autóval egészen Svédországig jutottunk, a Balti államokon keresztül.

Nyaralás autóval külföldre: mire figyeljünk?
- Zöld kártya (nemzetközi biztosítási igazolás) – sok országban kötelező
- Asszisztencia szolgáltatás az utasbiztosítás mellé
- Nemzetközi jogosítvány – Európán belül általában nem kell, de Európán kívül igen
- Ellenőrizzük a helyi közlekedési szabályokat (pl. autópálya-matrica, sebességkorlátozás, kötelező felszerelés).
- Autó műszaki állapotának átvizsgálása indulás előtt
Autóbérlés külföldön babával, kisgyerekkel
Külföldi repülős utazásokon sem kell lemondani az autózásról. Gyakran béreltünk már autót a gyerekekkel, miután megérkeztünk a repülőtérre. Béreltünk autót többek között Mexikóban, Örményországban, Izlandon, Argentínában, Grúziában, Marokkóban és Új-Zélandon is. A legtöbb autókölcsönző kínál autós gyerekülést, de a tapasztalatom az, hogy ezek nem érik el azt a minőséget, mint az otthoni, saját gyermekülésünk. Ha ez téged zavar, akkor magaddal vihetsz otthonról saját autósülést is. A másik tapasztalatom az, hogy ritka az az autókölcsönző, ahol egyszerre három autósülést is tudsz bérelni. Ráadásul rendesen el is kérik az árát. Három gyerekkel tehát nehéz megoldani a külföldi autóbérlést, egy gyermekkel lényegesen könnyebb, de mi nem ismerünk lehetetlent. A mottóm, hogy mindenre találunk megoldást.
Országonként eltérőek a gyerekülés szabályok. Nézz utána, hogy az adott országban mi a szabály. Például Új-Zélandon hét éves korig autósülésben kell ülni, utána az ülésmagasító is megengedett. Vannak országok, ahol pedig egyáltalán nem veszik szigorúan azt, hogy a gyermek hogyan utazik. Voltunk már olyan helyeken, ahol nem is volt gyerekülés, és ölben utazhattak a picik, vagy gyerekülés nélkül. Összességében külföldön is jó ötletnek tartom az autóbérlést gyerekekkel, ha kicsit aktívabb, mozgalmasabb nyaralásra vágyunk, ahol több látnivalót is fel szeretnénk fedezni az országon belül.
Általában a lehető legkisebb és legolcsóbb autót béreljük, amiben még elférünk öten a csomagokkal. Bár kevés csomaggal szoktunk utazni, a babakocsinak is el kell férnie a csomagtérben. Ha kánikula van, akkor fontos a légkondi az autóban. A legújabb tapasztalatom az, hogy ha nem túl drága, akkor megéri teljes biztosítást kötni az autóra, mert akkor biztosan nem lesz semmi baj, és nem próbálnak majd behajtani rajtunk semmilyen kárt, amit vagy mi okoztunk, vagy nem.

Mi legyen kéznél az autóban, amikor babával és kisgyerekkel útra kelünk?
- néhány pelenka, popsitörlő
- kézfertőtlenítő
- ivóvíz kulacsban, cseppmentes cumisüvegben
- alváshoz szükséges kellékek: cumi, plüss, takaró
- váltóruha, extra pulcsi
- kedvenc játékok: kisautó, zenélő vonat, rágóka
- mesekönyv
- tablet és tablettartó
- szalvéta, papírzsepkendő
- nasik – kölesgolyó, abonett, mazsola, szendvicsek, pogácsa stb.
- a szülőknek is legyen kéznél elég étel-ital. Én a hűtőtáskát hátul középre szoktam tenni a földre, így könnyen elérem, ha ki kell venni valamit.
- amíg háttal utaztak a gyerekek, fel volt szerelve babafigyelő visszapillantótükör, hogy lássuk az arcukat
- rögzíthető játékok, hogy ne essenek le (nálunk ezek csak az elején váltak be, mert a kislányom később elkezdte ráncigálni, amíg le nem jött)
- gyógyszerek – ezek amúgy is ott vannak a hűtőtáskában, így könnyen elő tudom venni, ha szükség van rájuk.
Összegzés
Légy türelmes és rugalmas. Ne pánikolj. Bízz benne, hogy minden rendben lesz. A picik átveszik a hangulatodat. Ha látják, hogy mennyire lelkes vagy, ők is nagyobb eséllyel fogják élvezni az utat. Törekedj mindig a megoldásra. Fontos, hogy csak akkor indulj el, ha ez az, amire vágysz. Ha eleve nyűgnek éled meg, nem érdemes nekivágni. Én heteken keresztül izgatottan várom, hogy elindulhassunk, ezért egy kis kihívás vagy sírás nem fogja kedvemet szegni. Tudom, hogy hamarosan megérkezünk egy csodás úti célhoz, és rengeteg közös kaland és élmény vár majd a családra. Akárhogyan is alakult a kocsiút, nem erre fogok emlékezni utólag, hanem az ott töltött különleges pillanatokra.
Remélem, hogy ezekkel a tippekkel tudtam segíteni abban, hogy a következő autós utazásod babával és kisgyerekkel a lehető legjobban alakuljon.