Egy marokkói utazás gyerekkel talán őrültségnek hangzik. Mi mindenesetre fogtuk magunkat a három pici gyerekünkkel, és elutaztunk Marokkóba felkeresni az ország fantasztikus látnivalóit. Marokkó fővárosába, Rabatba érkezett az Air France járata. Itt autót béreltünk és elindultunk a marokkói látnivalókat felfedezni. Ha eddig nem gondoltad volna, hogy Marokkó babával és kisgyerekkel is látogatható, akkor remélem, hogy ezután a cikk után megjön a kedved, és máris böngészni fogod ide a repjegyeket!

Egy marokkói utazás gyerekkel? Ráadásul hárommal? Minek?
Marokkó egy hihetetlenül izgalmas ország rengeteg kincssel. Egy és ugyanazon országban találunk tengerpartot, hegyeket, sivatagot, csodálatos arab medinákat, mozaik mintás riádokat és mecseteket. A színekről, fűszerekről és a kedves emberekről pedig nem is beszélve! Régóta nagy álmom volt eljutni Marokkóba. Az pedig teljesen természetes, hogy mióta gyermekeink születtek, velük együtt járjuk a világot. Az is egyértelmű számunkra, hogy minden utazást magunknak szervezünk meg. Vagyis főleg én, ugyanis nagyon lelkes vagyok ezen a téren és szívesen csinálom.
Marokkó: a család első lépései Afrikában
Nem volt egyszerű eljutni Marokkóba a világ aktuális helyzetéből kifolyólag. 2021. novemberében bezárt az ország a járvány miatt, és 2022. januárjában még mindig nem volt biztos, hogy meg fogják-e nyitni. Én végig reménykedtem, és addig nem is foglaltam le más utat a márciusi hosszúhétvége köré. Végül sikerült ide eljutni a gyerekekkel! Ez pedig azért is volt történelmi pillanat, mert a családunk mind az öt tagja ekkor tette be először a lábát az afrikai kontinensre! Micsoda kaland!

Marokkó szigorú beutazási feltételei
Február elején jött a szuper hír, hogy Marokkó újra megnyitotta határait. A marokkói beutazási feltételek viszont olyan szigorúak voltak, hogy nagy rizikót vállaltunk azzal, hogy ennek ellenére ezt az országot választottuk úti célnak. Ennyire nagyon vágytunk Marokkóba! A felnőtteknek teljes oltottság volt előírva, valamint egy 48 óránál nem régebbi negatív PCR teszt. És ha ez még nem lett volna elég, Marokkóba érkezve újabb gyorstesztre is szükség volt. Szerencsére mindent teljesíteni tudtunk. A gyerekekre ezek a feltételek nem vonatkoztak.
Marokkói utazás gyerekkel: praktikus teendők
Nemrég elkezdtem eSIM kártyát használni a külföldi utazásaim során, ugyanis számos előnyét tapasztaltam. Tetszik, hogy nem kell fizikailag kicserélni a SIM kártyámat, és hogy néhány kattintással már meg is van a telefonomon a helyi Internet. Én az Airalo nevű cég mellett tettem le a voksomat. Marokkóban egy hét napos eSIM kártya 1 GB adattal akkor 9.50 USD-be került. Ha pedig regisztrációkor beírod a kódomat: JUDY9922 , akkor azonnal kapsz 3 USD kedvezményt. Szerintem biztonságosabb is ez a mód, mert nem veszítem el a kiszedett SIM kártyámat, és nem is kell bajlódni azzal, hogy kiszedjem és visszarakjam. Csak le kell tölteni az Airalo applikációt, és ott végigmenni a lépéseken.
Marokkó felfedezése autóbérléssel
Nem foglaltunk előre autót, hanem a reptérre érkezve szerettük volna ezt elintézni. Egy évvel korábban ez Mexikóban tökéletesen működött. Sajnos azonban Rabat repterén nagyon kevés autó volt elérhető, horror áron. Ezért végül taxit fogtunk, és az előre lefoglalt szállásra mentünk. A szállásunkat bookingon foglaltam Rabatban, és a neve Arribat Center Mall – Stay Here volt. Elégedettek voltunk vele, tökéletes volt egy itt töltött éjszakával kezdeni a marokkói utazást a három kisgyerekkel, és kipihenni a repülés fáradalmait.

Az érkezés napján elsétáltunk egy élelmiszerboltba, és vettünk vacsorának meg reggelinek valót, pelust, valamint sok vizet, mivel itt sajnos nem iható a csapvíz. Aztán a férjem talált online egy autóbérlési lehetőséget, ami ráadásul sétatávra volt tőlünk, és fele annyiba került, mint amit a reptéren ajánlottak. Ez egy helyi autóbérlő cég volt Rabatban, melynek neve: Exact Rent Car in Rabat. Csak ajánlani tudom őket. Két hét alatt nem volt gond a régi kis Daciával, nagyon jó áron kaptuk, és a kapcsolatot is tudtuk tartani rendesen a céggel.
Marokkó kék városa: Chefcheouen, babával és két kisgyerekkel
Az érkezésünk másnapján délelőtt meglett az autónk, és bár elég ambiciózus terveim voltak, mert szerettem volna látni Rabat medináját, végül csak egy ebédlőhelyig jutottunk el. Addigra már annyit sétáltunk, hogy Mia elaludt a babakocsiban, de mi a fiúkkal kajáltunk egy jót. Irány a bérautó, és indulhat Marokkó látnivalóinak felfedezése. Első kaland: egy 4 órás út Chefcheouenbe, a kék városba!
Nem ez az első alkalom, hogy babával, kisgyerekkel hosszabb autós körútra indulunk. Az évek során felfedeztük autóval a Balkán térséget, Mexikót, Izlandot, Montenegrót, Ausztriát, Argentínát és megannyi országot. Autóztunk picikkel éjszaka, nappal alvásidőben és néha alvásidőn kívül is. Ebben a cikkben foglaltam össze a tapasztalataimat róla.
Érkezés után egyből megértettük, hogy egy marokkói utazás gyerekkel nem lett volna teljes Chefcheouen felkeresése nélkül. Ez a város Marokkó kék csodája! Az érkezés pillanatától levett a lábunkról. Kora este érkeztünk, fáradtan, és először nem találtuk a szállásunkat. Mint kiderült, a medina belsejében volt található, oda pedig autóval nem lehetett behajtani. Végül minden megoldódott, és a medina bejáratához közel, pár perc sétára a szállástól találtunk egy parkolóhelyet, ahol napi néhány euróért parkolhattunk.

A szállásunk egy két hálószobás apartman volt, mégpedig gyanúsan olcsón, ezért kicsit aggódtam, hogy mit fogunk kapni. Szerencsére azonban nem csalódtunk itt sem, és minden nagyon szuper volt! Itt tudod megtekinteni a szállásunkat, ha érdekel. Najó, egyvalamire nem voltunk felkészülve: mivel a hegyekben leszünk, nagyon hideg lesz. Fűtés persze szinte sehol nem volt, így az összes meleg ruhánkat felvettük, és vastag pokrócokba takaróztunk.
Marokkó látnivalói gyerekkel: kék felfedezésre fel!
Első reggel azonnal nekiláttunk az óváros felfedezésének. Minden ház, épület, ajtó és kerítés a kék különböző árnyalataira van festve. Hogy miért lett kékre festve a város, erről számos legenda kering a neten. A három éves fiainknak nagyon tetszett a medina, minden szép ajtónál megálltunk, és kijelentették, hogy ez az ajtó is kék, és nagyon szép, és fotózzam le. Velük együtt! Nekem nem kellett kétszer mondani, hiszen imádok fotózni.

Nézd, anyuci, milyen szép ez a kék ajtó! Csak keringtünk és nézelődtünk, majd pedig leültünk egy idilli helyre nasizni. Később találtunk egy hangulatos kávézót, ahol szép kilátás mellett megittunk egy frissen facsart narancslevet, ami Marokkóban napi szinten mondhatni kötelező program. Az ebédet a medina egy másik végében fogyasztottuk el, ahol végre megkóstolhattunk néhány tipikus marokkói fogást is: rák tajine, kefta tajine és csirkés kuszkusz volt a menü. A gyerekeink az utazásaink során is azt eszik, amit mi. Mivel a világ felfedezésének része a helyi ízek közötti kalandozás is, ezért sosem keresünk külön gyerekmenüt az éttermekben.

Chefcheouen: spanyol mecset és szülinapi ünneplés babával és kisgyerekkel
Következő reggel elindultunk megkeresni a spanyol mecsethez vezető utat Mia babával és a kisgyerekekkel. Sajnos azonban eltévedtünk. Cserébe innen is szép volt a kilátás, és belebotlottunk egy helyi temetőbe, ami ugyancsak kék színűre volt festve. Végül megtaláltuk a helyes utat, de addigra a férjem és az egyik kisfiam elfáradt. Mi viszont Miával és a másik kisfiammal hármasban felbandukoltunk a mecsethez. Szerintem nagyon megérte a pazar kilátásért! Este egy ünnepélyesebb étteremben megünnepeltük a férjem születésnapját. Az ünnepi vacsora tengeri herkentyűket, tengeri gyümölcsös pastisse-t, tintahalat és steaket is tartalmazott. A torta most kimaradt, de nagy nehezen sikerült sört szerezni. Újabb kalandos napot zártunk a három kisgyerekkel.

Viszlát Chefcheouen, irány Fez!
Utolsó reggel összepakoltuk minden cuccunkat, és elindultunk egy utolsó sétára felfedezni Marokkó kék látnivalóit. Elfogyasztottuk az utolsó ebédünket Chefcheouenben, majd autóba szállva érte a három picit az álommanó. Fez városába késő délután érkeztünk, és Whatsapp-on tartottam a kapcsolatot a szállásadóval. Megírta a parkoló GPS koordinátáit, és a lelkünkre kötötte, hogy nehogy szóba elegyedjünk idegenekkel. Ők ugyanis biztos, hogy csak átverni, kirabolni vagy hazudni akarnak nekünk.

Igyekszünk minél kevesebb holmit magunkkal vinni a kisgyerekes utazásokra. Erre a 17 napos marokkói utazásra a családdal például összesen egy táskát csekkoltunk be. Fokozatosan tanultam meg minimalizálni a poggyász mennyiségét, és egyre praktikusabb szemléletmódot sajátítottam el ezen a téren. Szeretnék ebben neked is segíteni, hisz ezzel nem csak pénzt spórolsz, de könnyedebb és stresszmentesebb lesz ezzel a családi utazás. A Könnyed Pakolás Pakk garantáltan segítségedre lesz abban, hogy ne pakolj be felesleges holmit, és ne hagyj otthon semmi fontosat.
Marokkói utazás gyerekkel: a riádok varázsa
Ha Marokkó felfedezésére indulunk babával és kisgyerekkel, semmiképp se hagyjuk ki a tradícionális marokkói riádokat. Fezben sikerült egy fantasztikus riádot lefoglalni. A szobánk egy tágas családi lakosztály volt, amihez négy főre járt bőséges reggeli, ráadásul mindez teljesen elfogadható áron. A szállásunk neve: Riad Ibn Battouta & Spa volt.

Fez, medina, káosz, babával és két kisgyerekkel - miért is ne?
Egy finom reggelivel kezdtük a napot, majd konstatáltuk, hogy esik az eső. Ez nem szokta szegni a kedvünket, a gyerekekkel olyankor is útra kerekedünk. Soha sincs megállás! A szállásunk javaslatára felfogadtunk egy idegenvezetőt az arab világ egyik legnagyobb medinájának, Fez medinájának felfedezésére. Ő bemutatta nekünk az UNESCO világörökség részét képező Fez óvárosát. Nagyon jó döntésnek bizonyult, nem bántuk meg!
Számos előnnyel jár a medinát idegenvezetővel felfedezni. Többek között izgalmas szokásokat és történeteket ismerhetünk meg az itteni kultúráról. Például, hogy miért van két kopogtató a marokkói ajtók többségén. A felső kilincs idegeneké és vendégeké, a lenti pedig családtagoké. Így az otthon levő nő tudni fogja, hogy fel kell-e öltöznie, el kell-e magát takarnia ajtónyitáskor. Mivel esett az eső, először autóval mutatott körbe minket a medinán kívül. Többek között megcsodáltuk a királyi palotát. Parkolás után egy olyan helyen vezetett be minket a medinába, amerre az életben nem mertem volna egyedül mászkálni. Szerencsére nagyon jól ismerte ezt a labirintust, és mellette biztonságban érezhettük magunkat.

A legbüdösebb marokkói látnivaló: a Chouara cserzőüzem
Az egyik ikonikus látkép Fezben és Marokkóban a Chouara cserzőüzemre való kilátás. Fez híres a bőrtermékeiről, amiket hagyományos módon készítenek itt ezer éve, természetes anyagokból. A kész termékek közül több emeleten lehet válogatni és vásárolni. A cserzőüzem közelében eszméletlen bűz csapott meg, a gyerekek sokáig emlegették még az utazás után is, és a menta is csak kicsit tompított rajta.

Az idegenvezető számos történetet mesélt a medináról. Csodás épületeket is mutatott, és persze elvitt minket mindenféle kézműves árushoz is a gyerekekkel. Szerintem ez természetes velejárója, hiszen a medina többek között egy óriási piac. Itt mindent megtalálsz, amire csak szükséged lehet. Állítólag rengeteg ember ki sem teszi innen a lábát soha, mert itt mindene megvan.

Talán az egyik legnagyobb látnivaló a világ egyik legrégebbi egyeteme. A Főbejáratot is megcsodáltuk, valamint vásároltunk kendőket meg pokrócokat is. Rengeteg datolyát, olívabogyót, fűszereket, narancsot és egyéb finomságokat láttunk a gyerekekkel. Több órányi nézelődés után megéheztünk. Kértük az idegenvezetőt, hogy mutasson egy autentikus helyet, ahol helyi fogásokat ehetünk olcsón. Rendben. El is vitt minket egy gyönyörű marokkói stílusú étterembe, ahol három fogást kínáltak kb. 9 euróért. Minden nagyon finom volt! Ezzel el is ment a nap, és mindenki kellemesen el is fáradt. Elköszöntünk a kedves idegenvezetőnktől, és visszamentünk pihenni a riádba a gyerekekkel.
Fez: nyugis nap a gyerekekkel
Egy marokkói utazás gyerekkel arról is szól, hogy tartunk nyugisabb napokat is. Másnap sokáig reggeliztünk, valamint az esős idő miatt hagytuk a gyerekeket a riádban rohangálni. Meglepően sokat elszórakoztatták a gyerekeket az ott dolgozó srácok. Még a gitár is előkerült! Kiderült, hogy már hónapok óta nem esett az eső, így a helyiek most nagyon boldogok voltak. Persze nekünk sem az eső, sem a soha nem látott lehűlés nem volt ideális (mégis ki az, aki rajtunk kívül elment március második felében Marokkóba fázni??), de igyekeztünk együtt örülni a helyiekkel. Egy közeli parkban kerestünk játszóteret. Sajnos azt nem találtunk, de tavacskát kacsákkal igen, és pálmafákat. A picik futkorásztak, köveket szedtek és itt tízóraiztunk.

Mivel korán szoktunk ebédelni a gyerekekkel, a legtöbb helyen még csak reggelit szolgáltak fel. Egy kedves, fiatal pincér fiú felvette a rendelést. Utána elkezdett nekünk arról beszélni, hogy mennyire csodálatos, hogy kisbabával és két kisgyerekkel is utazunk; és hogy mennyire ritkaság számba megy ilyen boldog családot látni… mert a családok is gyakran szétmennek, és nagyon örül, hogy minket így lát. Aztán mesélt a hagyományos marokkói rántottáról is. Szárított húst tesznek bele, és ezt a szokást anno olasz katonák hozták be az országba. A szárított hús olyan tartós élelmiszer, ami rengeteg energiát is ad, így ez sokáig kitartott. Rántottába téve pedig tökéletes, tápanyagdús reggelit ad.

Marokkó csoda kilátása: Merenid sírépítmény Fezben
Délután felmentünk a Merenid sírépítményeihez megnézni a kilátást Fez városára. Csodálatos látvány tárult elénk! Babával és kisgyerekkel is tökéletes program, hiszen szabad levegőn rohangálni, kavicsokat gyűjteni és kőfalak között bújkálni mindig jó ötlet.

A nap végén még elintéztünk néhány dolgot, és kerestünk egy autentikus helyi utcai étkezdét, ahol szimplán csak „enni” kértünk, mert étlap sem volt. Egy tálat kaptunk hússal, zöldségekkel és tésztával. A pirosabb színű hús a merguez kolbász, amit a férjem már egy ideje vadászott, és itt sikerült megkóstolni.

Viszlát, Fez: medina, vásárlás és irány a sivatag a gyerekekkel!
Utolsó reggelünkön egy finom reggeli után összepakoltunk, és kicsekkoltunk a riádból. Az előző napon leadott néhány zsák ruhát kimosták nekünk, amiért kb. 18 eurót fizettünk. Általában ezért is tudunk kevesebb bőrönddel meg cuccal utazni akár 17 napra is, mert számolunk vele, hogy kb. 3-5 naponta mosunk majd útközben. Szerintem jobban megéri, mint hetekig cipelni sok felesleges cuccot! (És manapság ugye minden extra becsekkolt táskáért ennél sokkat többet kell fizetni a légitársaságoknál).
Mielőtt tovább indultunk a kis Daciánkkal, el szerettem volna menni a Fez medinába, azon belül a Henna souk-ba, ami a piacot jelenti. Kb 1 kilométert kellett lefelé sétálni, de amikor odaértünk, még alig volt nyitva valami. Kicsit nézelődtünk, majd el is indultunk vissza. Útközben kiszúrtunk egy hangulatos helyet, ahol a marokkói utazás egyik legfinomabb ebédjét fogyasztottuk el a gyerekekkel.

Innen már csak a Carrefour-ba mentünk pelenkát, vizet és élelmiszert vásárolni, valamint sört. Marokkóban kevés helyen lehet alkoholt kapni, és itt is egy elkülönített helységben árulták az alkoholos italokat. Mivel a következő 5 napban biztosan tudtuk, hogy nem lesz sehol lehetőség sört venni, itt még gyorsan vettünk párat. Utána irány tovább, a sivatag felé! Mivel Fezből kb 8 óra az út Merzougáig, ami a Szahara bejárata, úgy döntöttem, ketté osztom az utat, és mindkét napon 4-4 órát haladunk az autóval. Ez babával és két kisgyerekkel sokkal kivitelezhetőbb megoldás volt.