Montenegró, azaz Crna Gora sok szempontból fantasztikus úti cél. Ebben a csodálatos, mediterrán hangulatú Balkán országban sok-sok természeti kincs, történelmi helyszín és családbarát program található. Ráadásul mindezt olcsóbban megkapod, mint a szomszédos és népszerű Horvátországban. Mi két hét alatt jártuk be Montenegró látnivalóit három gyerekkel, így volt lehetőségünk alaposan megismerni az aprócska területű, de annál változatosabb Montenegrót. Összeszedtem Montenegró látnivalók listáját, hogy mit nem érdemes kihagyni, ha a Balkán-félsziget egyik legkisebb országába látogatsz.

Az elfelejtett, gyönyörű észak-Montenegró
Az út előtt kevés információ birtokában voltam Montenegró látnivalók tekintetében, azonban a térképet böngészve megakadt a szemem egy izgalmas helyszínen. Ez nem más, mint az ország északi részén, Szerbiához közel található Žabljak régió, és a Durmitor Nemzeti Park. Jobban utánaolvasva kiderült, hogy a csodás természeti kincsek, hegyek és völgyek mellett ökofalvak is találhatóak itt. Montenegró látnivalóit autóval fedeztük fel, és ezen az útvonalon érkeztünk az országba 13 óra alatt, észak-Montenegróval kezdve.
Montenegró: ökoszállás gyerekkel
Booking.com-on kinéztem egy eldugott, völgy mélyén fekvő ökoszállást, ahol a házikóból kilépve legelő állatok, hegyek és völgyek tárulnak eléd. Hiába volt nezehen megközelíthető, egyből tudtam, hogy ide el kell jutnunk, ha Montenegróban járunk! Csak azt nem tudtam, mennyire kalandos lesz az út idáig. Egyszercsak ott volt előttünk a csodálatos völgy, és felismertem a kis házikókat a képekről. Már csak le kellett vezetni az autóval a rettentő meredek és kanyargós úton. Mint kiderült, az előző napok esőzései miatt olyan kavicsos és murvás lett, hogy kétséges volt, hogy egyáltalán le tudunk-e jutni. Amikor azt hittük, megérkeztünk, onnan még 20 perc volt, csigalassú léptekkel a haladás, de sikerült! A szállást itt találod.

Montenegróban az első szállásunk maga a csoda volt. Az Etno Village Vojnik pont olyan volt, mint amilyennek megálmodtam. Ez volt a nyugalom szigete, kedves emberekkel, ráadásul az egész a miénk volt. Meg a lovaké, kecskéké és cicáké. Elfoglaltuk a gyerekekkel a házikónkat, ami egyébként gyakran táborozó helyi gyerkőcök szálláshelyéül is szolgált. Elfértünk volna benne akár húszan is (a második emeletet nem is vettük igénybe). Érkezés után az egész család kimerültségében aludt egy jó négy órát napközben. Ezzel ki is hevertük az éjszakai út fáradalmait. Aznap már csak a környéken bóklásztunk, kipakoltuk a táskákat, és ott helyben felfedeztük a bio ételeket, amikről olyan jókat olvastunk. Azt kell hogy mondjam, fenséges volt a menü. A báránytól kezdve, a friss halakon át a házi sajtig, a sonka és a szalámi is mennyei volt. Természetesen a gyerekek is lelkesen vetették be magukat a montenegrói gasztró élményekbe!

Montenegró világöröksége: Durmitor Nemzeti Park
Egy kényelmes tempójú reggeli után Montenegró csodás természeti kincsét, a Durmitor Nemzeti Parkot fedeztük fel. Itt található Montenegró legmagasabb csúcsa. Mi csúcstámadás helyett kényelmesen sétálgattunk a park területén a gyerekekkel. Ezután megittunk egy kávét, és ettünk egy bureket szép kilátással. A montenegrói Durmitor park lenyűgöző, és minden korcsoport megtalálja a magához illő túraútvonalat. Ha autóval érkezel Montenegróba Szerbián keresztül, mindenképp érdemes beiktatni ide egy látogatást.

Montenegró látnivalók, amiket ne hagyj ki, ha a Durmitor Nemzeti Parkban jársz:
- Tara-szurdok, ami a világ második legmélyebb kanyonja
- Durmitor-hegység Montenegró legmagasabb csúcsával (Bobotov Kuk, 2523 m)
- Fekete-tó (Crno Jezero), ami a környék legnépszerűbb tava, és még csónakázni is lehet
- Žabljak, ami télen síközpont

Tara folyó kanyonja és hídja
Az „Európa könnye” néven is emlegetett Tara folyó fölött átívelő hídról pazar kilátás nyílik Európa második legnagyobb szurdokára. Itt találod Európa leghosszabb zipline pályáját is. A szinte üresen kongó kávézóból gyönyörködtünk a kilátásban a gyerekekkel.

Gyerekkel utazós praktikus tippek: a 2 éves fiúk alvását úgy oldottuk meg, hogy a 40 perces kocsikázások alatt aludtak, illetve ha fáradtak voltak, hordoztuk őket. De mivel nem voltak hozzászokva a hordozáshoz, a hordozóban nem aludtak. A két hónapos kisbaba a sétákat végigaludta, és általában akkor evett, amikor beültünk egy kávézóba vagy indulás előtt az autóban. A pelenkázást vagy a mosdókban, vagy az autóban oldottuk meg. Ez szuperül működött Montenegróban.
Montenegró másik világöröksége: Kotor
Megérkeztünk Kotorba, ami Montenegró fő látnivalója és az UNESCO világörökség része, nem véletlenül. A mediterrán térség egyetlen olyan helyszíne, ahol a norvég fjordvidékhez hasonló tájjal találkozhatunk. Leírhatatlan élmény volt meglátni a lenyűgöző Kotori-öbölt, és elhullajtottam egy könnycseppet, hogy itt lehetek. A kedvencem a városfallal körülvett hangulatos, macskaköves óváros bejárása volt. Imádom az ilyen mediterrán hangulatú kis városokat!

Montenegró látnivalók: Kotor bakancslista
A Kotori-öböl látnivalói:
- Kotor óvárosa (Stari Grad)
- Szent Trifun-székesegyház
- Szent Luke templom
- Liszt tér (főtér)
- Óratorony
- Rektori Palota
- Felmászni a Szent Iván-hegyre a Szent János erődhöz: sokat kell felfele lépcsőzni (kb. 1350 lépcsőfok), és onnan pazar kilátás nyílik az öbölre
- Sziklák Asszonya templom
- Perast: hangulatos kisváros, ahol sétálgattunk és fagyiztunk egyet.
- Szent Miklós templom: Perast főterén
- Kék Barlang
- Mamula erőd
- Herceg Novi citadellája
- fürdeni a tengerben: kavicsos a part
- hajózás az öbölben

Trükk: írd be a GPS-be, hogy Kotorblick, és fergeteges kilátásban lesz részed az öbölre. Ez egy étteremhez visz, ami akkor zárva volt, amikor itt jártunk. Kb. 30 perc kocsival az óvárostól, és még lépcsőzni sem kell. Számíts azonban sok kanyargós és szűk útra.

Montenegrói nyugodt kisváros: Petrovac
Utunkat folytattuk Kotorból. A Budva és Bar között fekvő, festői szépségű, családias hangulatú Petrovacban pedig tartottunk egy megállót. Itt megebédeltünk a gyerekekkel, és strandoltunk egyet.


A Balkán-félsziget legnagyobb tava és a pelikánok
A montenegrói körutunk egyik fénypontja a Shkodrai-tó felkeresése volt. A tó Montenegró és Albánia közös tava, és Montenegróban a Skadarsko jezero nevet használják. Amellett, hogy a tó környéke egy természeti, kulturális és történelmi kincs, felejthetetlen fogadtatásban volt itt részünk. Az itt töltött csodás napok nagyrészt a szállásadónknak köszönhetőek, ugyanis egy olyan biofarmot találtam, ahol csupaszív emberek dolgoztak, családtagként tekintettek ránk, és sok emlékezetes pillanatban volt részünk velük.

Montenegró legnagyobb borvidéke és a Vranac
A Shkodrai-tó környékén található az ország legnagyobb borvidéke, ahol Montenegró vezető kékszőlője, a Vranac terem. Az általunk meglátogatott családnál pedig már több generációs hagyomány a bortermelés. Be is szereztünk tőlük pár üveggel az út további részére. Érkezésünkkor egyből körbevezettek minket és megmutatták a borpincét, ahol kóstolhattunk helyi nedűket. Én a bor és kávé keverékéből készített likőr mellett tettem le a voksomat. A kisbabám végig rajtam aludt, a szállásadó család több tagja pedig gondoskodott a fiúk szórakoztatásáról. Ha épp Montenegró látnivalók listáját készíted, a Vranac kóstolás ne maradjon ki a programlistáról.
Hajókázás a Shkodrai-tavon pelikánok nyomában
Ha már a tónál jártunk, nem hagyhattuk ki a montenegrói család által szervezett hajótúrát sem. Délelőtti programnak tökéletes volt, és az egyik legkellemesebb élménnyé nőtte ki magát. A gyönyörű látvány mellett hűsítő szellő enyhítette a kánikula érzetet, Mia rajtam aludt a hordozóban, a fiúk nasiztak és nézelődtek. Teljesen el tudtam lazulni. Láttunk egy elhagyatott börtönt, amit anno a törökök tartottak fent, egy hangulatos kőházat, ami szállásként üzemel és csakis hajóval lehet oda eljutni, valamint a kapitány kiszúrta a tó szimbólumát, a pelikánt, amit sikerült megközelítenünk.


Tudtad? A Shkodrai-tó területe természetvédelem alatt áll egyedülálló állat- és növényvilágának köszönhetően. Itt él Európa egyik utolsó borzas pelikánközössége, és a hajókázás során volt szerencsénk velük találkozni!
Montenegró autentikus vendégháza: Vrzina Farm House
A montenegrói helyi specialitásokból álló félpanziós ellátást a szállásadó biztosította. Olyan montenegrói finomságokat kóstolhattunk meg, mint a házi sajt, sonka és kenyér, friss paradicsom és paprika a kertből, frissen fogott hal a tóból és hatalmas adag montenegrói főételek. Esténként, amikor a gyerekek már aludtak, a farm közös teraszán összegyűlt a bő család rokonsággal, és minket is odahívtak. Késő estébe nyúlóan beszélgettünk velük egy pohár Vranac mellett, és bár csak kevesen tudtak angolul, lelkesen magyarázott nekünk mindenki történelemről, kultúráról és a járványról egyaránt. A gyerekek is nagyon jól érezték itt magukat. Megismerkedtek az udvaron szaladgáló tyúkokkal, szedtek friss paradicsomot a kertben, nézték a malacokat és játszottak a helyiekkel. És persze ők is ettek-ittak a sok finomságból. 10 perc sétára pedig pazar kilátásban volt részünk.

Szívből ajánlom a Vrzina Farm House-t annak, aki a környékre látogat. Nem a turistaközpontban van (amit egyébként messziről kerültünk, mert jöttek a “hiénák”, akik próbáltak belőlünk pénzt kicsikarni), hanem mindentől távol, sok kanyargós úton át, csendes, nyugodt környéken található. Nem mellesleg ár-érték arányban is több, mint kiváló élmény volt.


Montenegró homokos partja: Ulcinj
A montenegrói látnivalók után jöhetett néhány pihentető tengerparti nap. Az albán határhoz közel, Montenegró déli részén elhelyezkedő Ulcinj mindenki számára kínál megfelelő pihenési lehetőséget. A Velika plaza aranyhomokos partja 13 km szélesen terül el az Adriai-tenger mentén. Ezt kihasználva minden nap új strandokat fedeztünk fel a gyerekekkel. Volt, amikor béreltünk egy „strandházat”, de pancsoltunk kavicsos parton és sziklák közelében is.


Ki kell emelnem Ulcinjban is a szállásadó vendégszeretét. Fantasztikus és bőséges reggelit készített nekünk minden nap, amit az erkélyen, tengerre nyíló, csodás kilátás mellett fogyaszthattunk el. Esténként pedig a lélegzetelállító naplementében gyönyörködtünk.


Montenegró további látnivalói:
- Ostrog kolostor: Montenegró legjelentősebb zarándokhelye és a Balkán egyik leglátogatottabb temploma
- Budva: az „Adria fővárosa” és az egyik legnépszerűbb üdülő- és bulihely Montenegróban
- Sveti Stefan: egy luxusszálloda-sziget és egyben Montenegró egyik legfotózottabb helyszíne
- Stari Bar: festői és török hangulatú romváros
- Podgorica: Montenegró fővárosa
- Lovćen Nemzeti Park
- Cetinje: Montenegró első fővárosa
- Lipa-barlang: Montenegró egyik legnagyobb barlangja
Praktikus tippek Montenegró látogatásához
- Montenegró nem az EU része, pénzneme mégis az euró.
- Én két utazós kártyát használok, a Revolutot és a Gránit Platinumot. A kódommal: DO014 akár 60 ezer forintot is visszakaphatsz, ha Gránit Platinum kártyát csináltatsz szelfis számlanyitással. Az aktuális részletekről itt tudsz tájékozódni. Nagyon megéri megcsinálni a Gránit Platinum kártyát, mert nem csak utasbiztosítás és ingyenes külföldi pénzfelvétel jár hozzá, hanem a reptéri Mastercard Lounge-ban ingyen ehetsz-ihatsz egy felnőtt társaddal és a gyermekeiddel együtt.
- Amennyiben a roaming extra költségekkel járna, érdemes inkább beszerezni egy e-sim kártyát. Persze csak akkor, ha kompatibilis a mobilkészüléked. Én mindig az Airalo-t használom, a kódommal: JUDY9922 pedig 3 USD kedvezményt kapsz.
- Mindig ellenőrizd a beutazási feltételeket, itt tudod ezt megtenni.