Montenegró tökéletes úticél, ha családi nyaralást szervezünk, legyen az kisbabával vagy gyerekekkel. Ezt volt szerencsénk megtapasztalni 2020 nyarán, amikor is három picivel útra keltünk két hétre Montenegróba. Tarts velünk!
Az elfelejtett, gyönyörű észak-Montenegró
Az út előtt nem sokat tudtam Montenegróról, azonban a térképet böngészve megakadt a szemem az ország északi részén, a Szerbiához közel található Zabljak régión, és a Durmitor Nemzeti Parkon. Jobban utánaolvasva pedig kiderült, hogy a csodás természeti kincsek, hegyek és völgyek mellett öko falvak is találhatóak. Ezekről a csodákról mesélek bővebben ebben a cikkben.
Montenegrói szállás gyerekekkel Vojnikban, egy öko völgyben
Booking.com-on kinéztem egy eldugott, völgy mélyén fekvő öko szállást, ahol a házikóból kilépve legelő állatok, hegyek és völgyek tárulnak eléd. Hiába volt nezehen megközelíthető, egyből tudtam, hogy ide el kell jutnunk! Csak azt nem tudtam, mennyire kalandos lesz az út idáig!
Családi autózás Montenegróba
Pest környékéről indulva, majdnem 13 órányi éjszakai vezetés után már alig vártuk, hogy végre megérkezzünk a családdal Montenegróba. A GPS szerint pár percre voltunk, és ezt a gyerekek is megérezték. Hiába a 13 órás út, lehetett az volna egy vagy öt óra is, nálunk mindig az utolsó percekben a legtürelmetlenebbek a gyerekek…
A Shkodrai-tó környéke is tökéletes célpont, ha gyerekekkel Montenegróba utazunk. Arról itt írtam bővebben.
És akkor egyszercsak ott volt előttünk a csodálatos völgy, és felismertem a kis házikókat a képekről. Már csak le kellett vezetni az autóval. Igen ám, de azon kívül, hogy rettentő meredek és kanyargós volt az út, mint kiderült, az előző napok esőzései miatt olyan kavicsos és murvás lett, hogy kétséges volt, hogy egyáltalán le tudunk-e menni. Úgyhogy amikor azt hittük, megérkeztünk, onnan még 20 perc volt, csigalassú léptekkel a haladás… de sikerült!
Megérte ezért a csodáért
Az első szállásunk Montenegróban tehát az Etno Village Vojnik volt, a családi nyaralásunk első megállója. Pontosan olyan volt, amilyennek megálmodtam: nyugalom szigete, kedves emberek, ráadásul az egész a miénk volt. Meg a lovaké, kecskéké és cicáké.
Elfoglaltuk a gyerekekkel a házikónkat, ami egyébként gyakran táborozó helyi gyerkőcök szálláshelyéül is szolgált. Elfértünk volna benne akár huszan is (a második emeletet nem is vettük igénybe). Érkezés után az egész család kimerültségében aludt egy jó négy órát napközben! Ezzel ki is hevertük az éjszakai út fáradalmait.
Aznap már csak a környéken bóklásztunk, kipakoltuk a táskákat, és ott helyben felfedeztük a bio ételeket, amikről olyan jókat olvastunk. Azt kell hogy mondjam, fenséges volt a menü; a báránytól kezdve, a friss halakon át a házi sajt, sonka és szalámi is mennyei volt. Természetesen a gyerekek is lelkesen vetették be magukat a montenegrói gasztró élményekbe!
Családi program: Durmitor Nemzeti Park
A második napon egy kényelmes tempójú reggeli után elindultunk a Durmitor Nemzeti Park felé. Ez kb 40 perc vezetést jelentett kanyargós hegyi utakon és alagutakon át.
A Möbius babahordozó márkának köszönhetően mind a három gyereknek tudtunk vinni babahordozót, és az volt a tervem, hogy Miát elől hordozom, egy-egy fiút pedig majd a hátunkon viszünk. Helyette az lett a megoldás, hogy Mia végig rajtam aludt, az egyik fiú a férjemen pihent, de nem hátul, hanem elől, mert így volt a legjobb mindkettejük számára. A másik fiú az idő nagy részében sétált, de a végefelé ő is elfáradt, és a férjem a hátára vette igazi „ikres tandem” módjára.
A babahordozó teszi lehetővé számunkra, hogy babával és totyogókkal is ilyen csoda helyekre jussunk el. Az utazás alatti hordozás 10 legfőbb előnyéről itt írtam!
A Durmitor Nemzeti Park a világörökség része, és itt található Montenegró legmagasabb csúcsa is. Mi csúcstámadás helyett kényelmesen sétálgattunk a picikkel, ameddig jól esett, majd nyugiban megittunk egy kávét és falatoztunk egy kis bureket, szép kilátással.
A park maga lenyűgöző, és minden korcsoport megtalálja a magához illő túra útvonalat. Ha autóval érkezel Montenegróba, Szerbián keresztül, mindenképp érdemes beiktatni ide egy látogatást, gyerekkel vagy anélkül!
Tara híd – Montenegró csodás kilátása
A parkból a viszonylag közel található Tara hidat fedeztük fel a gyerekekkel. Innen gyönyörű kilátás nyílik Európa legnagyobb szurdokára, ahol Európa leghosszabb zipline pályája is található. Mi itt is nyugisan töltöttük el az időt. A szinte üresen kongó kávézóban a szülők megittak egy kávét, a gyerekek pedig üdítőt szürcsöltek. A család pedig együtt gyönyörködött a kilátásban.
Gyerekkel utazás – praktikumok
A fiúk alvását úgy oldottuk meg, hogy a 40 perces kocsikázások alatt aludtak, illetve ha fáradtak voltak, hordoztuk őket (de mivel nincsenek hozzászokva a hordozáshoz, abban nem aludtak). Mia, a két hónapos kisbaba pedig a sétákat végigaludta, és általában akkor evett, amikor beültünk egy kávézóba, illetve indulás előtt az autóban. A pelenkázást vagy a mosdókban, vagy az autóban oldottuk meg. Ez ugyanúgy működött Montenegróban is, mint a Maldív-szigeteken.
A gyerekekkel, kisbabával való utazás szervezésről mindent összeszedtem ebben a cikkben.
Ezzel a két látnivalóval el is ment a nap, és elégedetten, élményekkel telve tértünk vissza a szállásra a családdal. Alig vártuk, hogy Kotor felé vegyük az irányt másnap, hogy Montenegró további látnivalóit is felfedezhessük közösen a gyerekekkel!
Ha tetszett a cikk, és szívesen olvasnál még több hasonló írást, kövesd be az Instagram oldalamat.