Barion Pixel
Keresés

Utazás külföldre gyerekkel: minden tervezésről egy helyen!

Neked is eszedbe jutott már, hogy vajon milyen lehet egy utazás külföldre gyerekkel? Szívesen elindulnál, de felmerül benned megannyi kérdés a családi nyaralás megszervezésével kapcsolatban? Akkor jó helyen jársz! Ebben a cikkben összeszedtem a legfontosabb tudnivalókat az utazás szervezésről: Milyen okmányokat kell magunkkal vinni? Milyen szállásokat foglaljunk? Repülővel vagy autóval menjünk? Hogyan válasszunk úti célt? Mit vigyünk magunkkal? És még sok más.

Ebben a cikkben mindent leírtam, amit tudni érdemes arról, ha gyerekekkel utazunk külföldre.

Három gyerekes utazó családként saját szervezésben utazunk külföldre és a lehető legköltséghatékonyabb módon. Legyen az egy lakott sziget a Maldív-szigeteken, Mexikó három 3 év alatti picivel, autós körút a Balkánon, ahol velünk volt egy két hónapos kisbaba is, már 40+ országba eljutottunk öt kontinensen a gyerekekkel.

A legnehezebb lépés, ha gyerekekkel külföldre utazunk

A legnehezebb lépés, ha gyerekekkel külföldre szeretnénk utazni, szerintem maga az elhatározás. Miután meghoztuk a döntést, hogy gyerekekkel külföldre utazunk, már semmi nem állíthat meg! Hogy minél zökkenőmentesebb legyen a külföldi utazás a gyerekekkel, összeszedtem a legfőbb pontokat, amikre figyelni érdemes. A praktikus tennivalók mellett megosztom saját trükkjeimet szállásfoglaláskor és az úti cél kiválasztásakor.

Utazás külföldre gyerekkel: érvényes útiokmány

Az első lépés, amikor a gyerekekkel külföldre készülünk utazni, hogy csináltatunk nekik érvényes útiokmányt. Ez lehet útlevél vagy személyi igazolvány, úti célnak megfelelően. A két hónapos babánknak is volt már útlevele, amikor nekivágtunk Montenegrónak és Horvátországnak. Az ikrek is kaptak útlevelet, amikor kilenc hónapos korukban elindultunk velük Thaiföldre.

Szülői hozzájáruló nyilatkozat

18 év alatti gyermek külföldre utazásához a szülőknek nyilatkozatot kell aláírniuk, amennyiben a gyermek csak az egyik szülővel vagy egy másik felnőtt kíséretében utazik. Ezt bármikor elkérhetik a határon, sőt, néhány légitársaság erre külön formanyomtatványt kér kitölteni.
A Konzuli Szolgálat oldalán érdemes bővebben tájékozódni ez ügyben.

Mi legyen az úti cél, ha gyerekekkel külföldre utazunk?

Én hiszek abban, hogy a gyerekek érdeklődőek és kíváncsiak, és nem kell külön „gyerekeknek való úti célt” keresni nekik. Ami nekünk, szülőknek izgalmas, ahol lehet kirándulni, várost nézni, strandolni, az a gyerekeknek is szuper élmény lesz! Persze korosztály függő és változik az évek során, de nekünk eddig, hat éves korig a gyerekekkel, sosem kellett külön baba- vagy gyerekbarát úti célt keresni külföldre. Mindig jöttek velünk, és nagyon élvezték!

Saját trükköm, hogy ha olvasok egy izgalmas helyről, felírom magamnak. Van egy saját kis bakancslistám lehetséges úti célokról. Ha nem is írom fel, a fejemben megvannak az újabb és újabb izgalmas helyszínek, ahová egyszer el tudunk utazni a gyerekekkel. Utána figyelgetem, hová mikor mennyiért lehet eljutni. Ha szembe jön egy olcsó repjegy, olyankor, amikor el tudunk szabadulni, igyekszem lecsapni rá. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy mikor milyen idő van. Például hiába találtam nagyon olcsón jegyet áprilisra Zanzibárra, pont akkor csúcsosodik ki az esőzés, és nem javasolják az odautazást olyankor. Persze ha nyitottak vagyunk, ilyenkor még olcsóbban elutazhatunk, mert az árak is lemennek.

Családi utasbiztosítás külföldre utazáskor

A gyerekekkel való külföldre utazás nagyon fontos része, hogy a család minden tagjára kössünk teljes körű biztosítást. Enélkül ne induljunk el sehová, mert sosem lehet tudni, mikor lesz rá szükség. Azt is érdemes előre megnézni, hogy az adott úti cél közelében merre található a legközelebbi kórház. Ne legyen rá szükség, de jobb felkészültnek lenni.

Utazás külföldre gyerekkel: Milyen szállást foglaljunk?

Sokan azt gondolják, hogy mindenképp szükség van egy kifejezetten gyerekbarát szállásra, ami nem mellesleg egy vagyonba kerülhet. Vagy talán élhetünk etetőszék, babaágy és játékszoba nélkül? Jó hírem van! Enni ölben is lehet, az alvás pedig elkerített felnőtt ágyon vagy földre terített matracon is szuperül működhet. Mi három kisgyerekkel is nagyjából ugyanannyit fizettünk sokáig, mint amikor még ketten utaztunk (kb. 3-4 éves korukig, de utána is csak picit többet). A Maldív-szigeteken például kevesebbe került egy nap reggelivel (öt perc sétára a türkíz vízű, fehér homokos parttól), mint Orfűn…

És hogy mi a titkom? Elárulom!

Nem bababarát szállásokat keresek, hanem ezeket a szempontokat veszem figyelembe:

  • Tisztaság
  • Külön légtér, erkély vagy terasz – este nyolckor villanyoltás van, utána a férjemmel tudunk beszélgetni és megtervezni a következő napot egy pohár bor mellett.
  • Előny, de nem feltétel, ha van külön szoba is a gyerekeknek. De nem egyszer szálltunk meg egyetlen szobában mind az öten, és szuperül működött.
  • Apartmanok előnye, hogy magunknak tudunk reggelit, kávét készíteni, van hűtő és kényelmesebb öt főnek az ottlét. És persze csak a miénk a tér!
  • Elhelyezkedés – ez attól függ, épp hová utazunk. Autóval megszállhatunk a „semmi közepén” is, ahol természeti csodák vesznek körbe minket. Tengerparti utazás esetén tengerparthoz közeli szállást keresek. Városnéző programokhoz azt veszem figyelembe, hogy három picivel is könnyen megközelíthető legyen a központ.
  • Legyen lemondható – csak olyan szállást foglalok, amit nem kell előre kifizetni, és pár nappal az érkezésig le lehet mondani. Gyerekekkel sosem lehet tudni, mi jön közbe, így az ember nem bukja el a szállás árát egy esetleges betegség esetén sem.
  • Ár-érték arányban mindig a legjobbat keresem; az olcsó kategóriák között a legjobb véleményekkel rendelkező szállásokat.
  • Két helyen nézelődöm, ezek mindig beváltak eddig: booking.com és airbnb.com. A Cozycozy app-on is érdemes lehet keresgélni.
  • Újabban a Home Exchange, azaz lakáscsere is nagyon bevált a számunkra. Ha nyitott vagy arra, hogy felajánlod másoknak a lakásodat, akkor cserébe te is lakhatsz másoknál bárhol a világban.

Milyen oltásokra van szükség, ha gyerekekkel külföldre utazunk?

Ha gyerekekkel tervezünk külföldre utazni, előtte érdeklődjünk az Oltóközpontnál, hogy milyen oltásokat javasolnak beadatni az adott ország látogatása előtt.
Amikor kilenc hónapos babákkal utaztunk Thaiföldre, azt az információt kaptuk, hogy egy éves kor alatt nem adják be a hastífusz és Hepatitis A elleni oltásokat. Ennek ellenére biztosítottak afelől, hogy biztonságos ország, ahová picikkel is lehet utazni. Azt a tippet kaptuk, hogy a gyümölcsöket mindig mi hámozzuk meg nekik, és előtte mossuk le palackozott vízben.

Mennyi csomagot vigyünk magunkkal külföldre utazás esetén?

Az első utazásra a gyerekekkel a fél házat is magunkkal vittük. Azóta tudom, hogy a kevesebb cucc nagyobb szabadságot ad. Évről évre egyre több tapasztalatot gyűjtöttem és fokozatosan sikerült olyannyira leredukálni a magunkkal vitt mennyiséget, hogy amikor három kisgyerekkel felfedeztük Dél-Amerika néhány országát 26 nap alatt, sikerült kizárólag kézipoggyászokba beférni. A trükkjeimet összeszedtem egy helyre, hogy segítsek neked.

Ha érdekelnek a hatékony minimalista pakolási trükkjeim családi utazásokhoz, melyek segítségével úgy utazunk a gyerekekkel külföldre, hogy elférünk az ingyenes kézipoggyászba akár 2-3 hetes utakon is, kattints IDE! Ez pedig a komplex családi pakolós listám, hogy véletlenül se maradjon otthon semmi fontos a nagy készülődésben.

Útipatika külföldre utazáshoz

A világon szinte mindenhol található gyógyszertár, mégis nyugodtabbak lehetünk, ha gyorsan kezelni tudjuk a picik hirtelen általános betegségeit, főleg, amikor külföldre utazunk. Amikor először utaztunk külföldre a gyerekekkel, ezeket javasolta nekünk a gyermekorvos: lázcsillapító, allergia ellenes csepp, szemcsepp, Sodioral por kiszáradás ellen (hasmenés esetén), Smecta por (széntabletta) és probiotikum. Érdemes lehet jó minőségű szúnyogriasztót is vinni magunkkal. Egy teljes gyógyszerlistát is találsz a Komplex Családi Pakolós Listámban, melyet IDE kattintva érsz el.

Repülő, autó vagy vonat a legjobb, ha gyerekekkel utazunk külföldre?

Én nem az alapján választok úti célt, hogy autóval vagy repülővel kell-e odamenni. Mindkettőt próbáltuk már (a vonatot még nem), és mindkettőnek megvoltak az előnyei és hátrányai. Repülővel távoli, egzotikus helyekre eljuthatunk annyi idő alatt, mint autóval Európán belül valamerre. Az autózás, főleg nekünk, három gyerkőccel, költséghatékonyabb, és könnyebben tudunk mozogni. Persze autót lehet bérelni ott is, miután megérkeztünk repülővel a célunkhoz. A kisgyerekes autózásról ide kattintva találsz további információt, ide kattintva pedig a babával repülésről írtam bővebben.

Utazás külföldre gyerekkel: további hasznos tippek:

  • SIM kártya: ha EU-n kívülre utazol, érdemes kikapcsolni a mobilnetet, és e-SIM kártyát venni. Én az Airalo e-SIM kártyát használom évek óta. Azt szeretem benne, hogy csak letöltöm online és nem kell boltba menni, fizikailag cserélgetni, és nekem minden országban szuperül működött eddig (UAE, Argentína, Koszovó stb.).
    Használd a JUDY9922 kódot, és 3 USD kedvezményt kapsz az első vásárlásodból.
  • Ha évente többször utazol a gyerekekkel külföldre, csináltass Gránit Platinum kártyát. Ezzel az egész család számára ingyenes a Mastercard Airport Lounge belépés, ahol ingyen ehet-ihat a család korlátlan mennyiségben a reptéren, a  felszállás előtt. Ingyenes a reptéri gyorsító sáv, prémium utasbiztosítás jár hozzá (a kártyatulajdonos számára), havi 2x díjmentes külföldön a készpénzfelvétel.
    Használd a DO014 ajánlókódot, és mindketten tízezer forint jóváírást kapunk a számlánkra. Ha pedig a szelfis számlanyitást választod, akkor további 40 ezer forint jóváírásban részesülsz.
  •  A családi utazásokat megkönnyíti, ha előre lefoglalsz programokat. A Get Your Guide erre egy szuper alkalmazás, katt ide.

Gyerekekkel külföldre utazni tehát nem csak lehetséges, de érdemes is. A fenti pontokat figyelembe véve nem csak zökkenőmentesebb és költséghatékonyabb, hanem élményekkel teli és kalandos lehet. A család minőségi időt tölthet el egymással, és feltöltődve, energiával és jókedvvel térhet majd haza.

Ti merre indulnátok el legközelebb a gyerekekkel?

Shopping Cart
Processed with VSCO with a6 preset
UTAZÓANYA NYÁRI AKCIÓ

21% kedvezmény mindenre!

Használd az ajandek21 kuponkódot, és 21% kedvezményt kapsz a végösszegből 08.21-ig.